Jak to się zaczęło... podcasty: 'finanse bardzo osobiste' i 'więcej niż oszczędzanie'
Jak to się zaczęło... podcasty: 'finanse bardzo osobiste' i 'więcej niż oszczędzanie'
Zastanawiałam się od jakiej pozycji zacząć pisanie do Was. Postanowiłam zacząć od początku, czyli jak to się stało, że tu jestem. :)
Pewien czas (było to około miesiąca) chodziłam do lub z pracy pieszo. Miałam wtedy godzinny spacer, podczas którego głównie słuchałam radia. Wszystko fajnie - aktywność fizyczna i muzyka. Wpadłam jednak na pomysł, jak wykorzystać ten czas lepiej. Zaczęło się od przesłuchania na youtube wykładu Briana Tracy 'Samodyscyplina'. To zmotywowało mnie po pierwsze do zapisywania swoich celów oraz ćwiczenia mięśnia samodyscypliny, a po drugie do słuchania wartościowych rzeczy. W związku z tym zainstalowałam sobie aplikację PodcastGo, gdzie trafiłam na podcasty: 'finanse bardzo osobiste' Marcin Iwuć oraz 'więcej niż oszczędzanie pieniędzy' Michał Szafrański. Oczywiście podcastów jest bardzo dużo, o bardzo zróżnicowanej tematyce i swoją drogą zbieram się do przesłuchania treści Pani Swojego Czasu i 'rozwój osobisty dla każdego'. Ale wracając do tych dwóch, których aktualnie jestem wiernym słuchaczem - nie ukrywam - bardzo zainteresowałam się finansami. Całe życie pieniądze uciekały mi przez palce. Miałam za co żyć, kupić sobie czasem jakieś fajne ubranie czy inną rzecz dla przyjemności, ale nigdy nie wiedziałam gdzie uciekają mi całe sumy z pensji i dlaczego nie mogę nic zaoszczędzić. Teraz rozpoczynam swoją naukę o pieniądzach. Zaczęłam od prostego spisywania swojego budżetu domowego - wszystkich przychodów i wydatków. Zachęcam każdego do zrobienia takiej małej domowej księgowości, ponieważ to otwiera oczy i zaczynamy podchodzić ostrożniej do wszelkich zakupów. Dodatkowo postawiłam sobie na cel uzbieranie tak zwanej poduszki finansowej - czyli kwoty, która będzie równa kilku miesięcy wydatków mojej rodziny (sytuacja związana z korona wirusem uświadomiła chyba wielu ludziom, że warto o czymś takim pomyśleć). Autorzy tych podcastów podsuwają różne sposoby na oszczędzanie, na dodatkowe zarobki czy inwestowanie. Każdy znajdzie coś dla siebie. Co ważne: odkładanie chociażby 100 zł miesięcznie po pewnym czasie da dużą sumę (np. po 5 latach-bez doliczania dodatkowych procent z konta oszczędnościowego czy lokaty - będzie to 6000 zł). Moim zdaniem, treści przekazywane przez M.Iwucia i M.Szafrańskiego są dla każdego, dla bogatych i biednych. I Ty znajdziesz coś dla siebie - tylko musisz być zainteresowany swoim rozwojem i swoimi finansami - a warto spróbować! :) Panowie prowadzą także blogi, do których linki znajdziecie klikając w ich nazwiska na początku tego wpisu, więc jeśli ktoś chciałby poczytać - zachęcam, polecam!
Siedzę w tej tematyce od niedawna. Ale z pasją czytam i słucham mądrzejszych ode mnie w tych tematach. Jeśli interesuje Was jakiś konkretny temat, odrębny, ale nie macie chęci/czasu przeszukiwać wszystkich podcastów czy wpisów na blogu - a temat ten był gdzieś poruszony - piszcie w komentarzach. Wstawię Wam bezpośrednie linki do treści która wzbudziła Wasze zainteresowanie. Finanse to temat, o którym nie uczą w szkole, a rodzice też zazwyczaj kiepsko przekazują swoją wiedzę (o ile taką posiadają) swoim dzieciom. Pieniądze w Polsce to nadal temat tabu. Dlatego, moim zdaniem, warto zawalczyć o swoją lepszą przyszłość i doszkolić się tak ważnym aspekcie życia, jakim są finanse osobiste.
A Ty, jakie masz doświadczenia w tym temacie? Może mogłabyś/mógłbyś polecić jeszcze jakieś podcasty albo książki, które warto przeczytać?
Ściskam Was i trzymam kciuki za Wasz rozwój.
Karolina.
Komentarze
Prześlij komentarz