Wczesna interwencja terapeutyczna - stymulacja rozwoju dziecka od noworodka do 6.roku życia.

    
    MUST HAVE dla terapeutów dziecięcych (pedagogów, psychologów, logopedów itp.) oraz wartościowa wiedza dla zaangażowanych rodziców.
    Książka Jagody Cieszyńskiej i Marty Korendo (wydawnictwo edukacyjne) "Wczesna interwencja terapeutyczna. Stymulacja rozwoju dziecka od noworodka do 6. roku życia" jest pigułką teorii połączoną z praktycznymi wskazówkami. Pozycja ta jest bardzo przejrzysta, ponieważ - po pierwsze, jest podzielona na każdy rok życia dziecka, a po drugie - także na sfery rozwoju: motoryczny i manualny, spostrzegania wzrokowego, percepcji słuchowej, mowy, zabawy oraz zachowań społecznych i zabawy. Dodatkowo w dalszych rozdziałach opisane zostało kształtowanie się dominacji stronnej, kilka zagadnień dotyczących pamięci oraz wczesna nauka czytania. Każdy podrozdział składa się z kilku, kilkunastu zdań teorii, a następnie zaproponowane są konkretne ćwiczenia na daną umiejętność. Można uznać tę książkę za kopalnię pomysłów i inspiracji napisaną bardzo przystępnym językiem. Autorki są wieloletnimi praktykami, którym można zaufać. Ta publikacja to kompendium wiedzy z psychologii rozwojowej.
    Na przykładnie rozwoju motoryki małej trzylatka (rozdział 2.2.2.) - po krótkim opisie teorii, znajduje się tabelka z podsumowaniem osiągnięć trzylatka w tym zakresie tj. - rysowanie pionowej i poziomej linii prostej, krzyżyka i koła; - budowanie wieży z ośmiu klocków; - posługiwanie się łyżką, widelcem i kubkiem; - samodzielne wykonywanie podstawowych czynności higienicznych; - wkładanie klocków różnego kształtu do właściwych otworów. Następnie opisane jest 8 ćwiczeń z tego zakresu, między innymi uzupełnianie obrazka tematycznego, np. dorysowanie kół do samochodu, komina do domu itp., lepienie z plasteliny różnych kształtów, wrzucanie w niewielkie otwory klocków, czy innych małych elementów np. fasoli a także prezentacja i prośba o próbę naśladowania mycia i wycierania rąk.
     Wydaje mi się, że ten krótki opis powinien zachęcić zainteresowanych do zapoznania się z tą pozycją. Wygodnie jest do niej wracać i zaglądać do zakresu wieku, czy umiejętności, które akurat nas w danej chwili ciekawią. Oczywiście specjaliści taką wiedzę mają, zdobyli ją na studiach i w praktyce w pracy, jednak warto mieć tę książkę po ręką, aby się w czymś upewnić bądź poszukać inspiracji do ćwiczeń danej sfery rozwoju.
Karolina

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

'Dlaczego Twój sąsiad zarabia więcej od Ciebie i jak temu zaradzić. Czyli o sztuce autoprezentacji.' Maciej Pawlik

Jak zadbać o własne finanse? Marcin Iwuć

Cytaty z książki 'Nawyki warte miliony. Jak nauczyć się zachowań przynoszących bogactwo'.