'Noszenie dzieci' Marta Szperlich-Kosmala

 


'Noszenie dzieci' Marta Szperlich-Kosmala

    Książka jest świetnym uzupełnieniem ograniczonej czasowo konsultacji chustowej. Napisana jest prostym i przyjemnym językiem, zrozumiałym dla każdego. Porusza wszystkie ważne kwestie dotyczące noszenia dzieci w chuście. Zaczyna się historią noszenia, a następnie opisane są budowania więzi, rozwój mózgu, układu przedsionkowego, rozwój motoryczny i społeczny w kontekście noszenia. Nie brakuje spisu wielu zalet chust i nosideł jak np. ułatwienie codziennego życia, budowanie bliskości z ojcem, kontakt z przyrodą itp. Autorka wyjaśnia jak zacząć przygodę z chustonoszeniem, przedstawia wszystkie możliwości noszenia (chusta tkana, kółkowa, rebozo, elastyczna, nosidła klamrowe, azjatyckie, hybrydowe i biodrowe). W kolejnych rozdziałach dokładnie opisane są zasady bezpiecznego noszenia, podstawowe rodzaje wiązań i noszenie według etapów rozwoju. W książce znajdziemy nawet informację jak ubierać dziecko do chusty oraz o noszeniu dzieci ze specjalnymi potrzebami rozwojowymi. Na końcu znajdują się odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania od rodziców. Dzięki książce wzbogaciłam swoje słownictwo w tej tematyce oraz zwiększyłam ilość argumentów za noszeniem, choć i tak było ich wiele.

                                            Czemu noszenie dzieci jest ważnym tematem?

    Ludzie są grupą ssaków, którą nazywamy noszeniakami. Przychodzą na świat niesamodzielne. Od urodzenia wczepiają się w opiekuna, są od niego zależne. Młode noszeniaki mają niemal stały dostęp do mleka matki, jest ona ich 'przenośnym gniazdem'. Niemowlę potrzebuje ciepła, ruchu, bezpieczeństwa, pożywienia, bliskości i dotyku. „Noszenie dzieci to dziedzictwo kulturowe ludzkości, które skutkuje generacją szczęśliwych, spokojnych ludzi”. „Dzięki noszeniu rozwija się świadomość ciała dziecka, co poprawia jego koordynację”.

    Więź to bliski emocjonalny związek dziecka z opiekunem, dzięki któremu ma ono poczucie bezpieczeństwa i zaufania do świata. Filarem więzi jest bliskość fizyczna i zaspokajanie potrzeb dziecka. Noszenie ułatwia nawiązanie bezpiecznej więzi.

    Mogłabym tak wypisywać i wypisywać ważne treści z tej książki, ponieważ to mój konik, ale jest tego tak dużo, że tu na razie zakończę. Jeśli chcesz nosić, nosisz lub chciałabyś/chciałbyś uczyć innych jak nosić warto sięgnąć po tę książkę, która jest kompendium wiedzy teoretycznej. Pamiętajcie proszę, że praktykę warto zacząć pod okiem doradcy noszenia (zapraszam do kontaktu ;)).

Karolina

Współpraca z wydawnictwem Natuli.


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

'Dlaczego Twój sąsiad zarabia więcej od Ciebie i jak temu zaradzić. Czyli o sztuce autoprezentacji.' Maciej Pawlik

Jak zadbać o własne finanse? Marcin Iwuć

Cytaty z książki 'Nawyki warte miliony. Jak nauczyć się zachowań przynoszących bogactwo'.