'Nowe wychowanie seksualne' Agnieszka Stein
Cieszę się, że żyję w czasach, gdy tematy związane z seksualnością przestają być tabu. Dzięki temu mamy większą wiedzę jak rozmawiać i postępować z dziećmi w zakresie wychowania seksualnego. Jednak podstawą umiejętności odpowiedniego zareagowania jest analiza swoich emocji i poglądów oraz ewentualne ich przepracowanie. Rodzice często mają pragnienie zmiany i rozwoju, ale niosą ze sobą to, co w obszarze seksualności dostali od rodziny i otoczenia. Najważniejsze, co możemy zrobić dla naszych dzieci, żeby były bardziej świadome siebie, to rozwijać własną świadomość.
Książka jest obszerna, bez obrazków. Raczej ciężko przeczytać ją 'jednym tchem', ale to dobrze, bo odkładając ją co jakiś czas – mamy chwile na zastanowienie się nad tym czego się dowiedzieliśmy. Na końcu rozdziałów znajdziemy propozycje filmów, seriali, książek polecanych przez autorkę do poszerzenia tematu, który opisała. Podsuwa także treści, które możemy zaproponować już kilkuletnim dzieciom. Książka napisana jest w duchu rodzicielstwa bliskości i Porozumienia bez Przemocy. Autorka starała się pisać tak, aby nastolatek również mógł tę pozycję przeczytać. Jedną z funkcji tej książki jest pobudzenie czytelników do pomyślenia o różnych sytuacjach, których może nawet nie dopuszczają do wyobraźni. Po to, aby byli mniej zaskoczeni, jeśli akurat znajdą się w grupie, w której to się zdarzy.
Sporo treści poświęcone jest stereotypom. Nawet nie zdajemy sobie sprawy jak wielki mają one na nas wpływ i jak są wszechobecne. Bardzo duże znaczenie w życiu ma również dotyk i to już od najmłodszych lat. Bez zaspokojenia potrzeby dotyku w dzieciństwie, trudno jest wchodzić w bliskie relacje, trudno jest ufać innym, rozróżniać dotyk z szacunkiem od naruszającego granice. Opisane zostały na przykład kwestie miesiączki, gotowości na seks, dojrzewania, masturbacji czy poczucie przynależności do płci lub jego brak. Z seksualnością wiążą się także granice i wartości. Na końcu znajdziemy rozdział o bezpieczeństwie – między innymi jak nauczyć dzieci asertywności, dbania o własne granice, reagowanie na nadużywanie dotyku. Przedstawione są również propozycje, jak zareagować i jak rozmawiać, gdy podejrzewamy, że dziecko spotkało coś nieodpowiedniego.
Na mojej półce ta książka zostaje na długo. Chciałabym, aby każdy rodzic poszerzał swoją wiedzę i wspierał dziecko w jego seksualności, bo jest to nieodłączny element życia.
Karolina
Komentarze
Prześlij komentarz