'Jak zrozumieć się w rodzinie' - Monika Szczepanik
Kolejna wartościowa książka od wydawnictwa Natuli z serii rodzicielskiej książek pierwszego wyboru. Tak samo jak pozostałe - ma mnóstwo wartościowych informacji, a czyta się ją przyjemnie i lekko.
'Jak zrozumieć się w rodzinie'
Na początku autorka pisze o rodzinie - m.in. gdzie się zaczyna, co stanowi o jej jakości, o jej potrzebach, o przekazie transgeneracyjnym. Informuje także, skąd biorą się trudności w rodzinie - z oczekiwań i przekonań na temat relacji, wychowania czy stylu życia. Następny rozdział to 'porozumienie w rodzinie', gdzie opisane zostają, na przykład sposób, w jaki się komunikować, język nawykowy i język osobisty, słowa okna i słowa mury. Dalej pisze o uczuciach i potrzebach. 'Każde zachowanie jest informacją o zaspokojonych lub niezaspokojonych potrzebach i o przeżywanych emocjach'. Rozdział 4 to 'Konflikty są naturalną częścią życia'. W rodzinie uczymy się budować relacje, ale także odpowiadać na pojawiające się wyzwania czy trudności. Podanych zostaje kilka przykładowych dialogów z życia oraz zdań, które padają w naszych domach. Dzięki temu jesteśmy w stanie lepiej wyobrazić sobie, co autorka ma na myśli. Dużo treści poświęconej jest słowu, które bardzo często występuje w naszych dialogach - słowu NIE. O sposobie jego komunikowania, o tym co dzieje się po jego wypowiedzeniu, usłyszeniu go i naszego stosunku do niego.
Rodzimy się z niedojrzałym mózgiem i podczas gdy on dojrzewa, trzeba wspierać dzieci w konfliktach. Monika Szczepanik podaje narzędzia, które pomogą w tej sytuacji (np. Rodzicielstwo przez zabawę). Zaleca wychowanie bez kar i nagród. Rodzina opiera się na filarach: emaptii, self-empatii, uwazności, przywództwie, pro aktywności, świętowaniu i wdzięczności. W książce opisany jest każdy z nich i zaproponowane zostały ćwiczenia, jak je wzmacniać. 'Dbałość o filary pozwala na zachowanie autonomii i wolności w relacjach rodzinnych bez uszczerbku na współpracy i współdziałaniu. Wspiera budowanie atmosfery wzajemnej troski i szacunku, w której możliwe jest porozumienie'.
'Nasze podejście do siebie i stosunek do świata stają się pierwszą i często najtrwalszą lekcją życia dla naszych dzieci.' Autorka podkreśla, że wchodząc na drogę świadomego rodzicielstwa będziemy napotykać opór, problemy, chaos ale będziemy coraz bliżej swojego celu. Oczywiście, popełniając po drodze błędy. Na końcu książki znajdziemy listę uczuć i potrzeb, które pomogą nam zastanowić się nad działaniem swoim i innych członków rodziny.
Bardzo polecam te książkę, choć wydaje mi się, że warto ją przeczytać kilka razy, żeby zaproponowane rozwiązania zostały nam w głowie.
Karolina.
Współpraca z wydawnictwem Natuli.
Komentarze
Prześlij komentarz