'Rodzic pod presją. Jak radzić sobie z wygórowanymi oczekiwaniami i odnaleźć sens w codziennych zmaganiach.' Aleksandra Żabicka
TO JEST TO! GENIALNE! Najlepszy poradnik dla rodziców, jaki czytałam do tej pory (a czytałam sporo). Zdjął z moich barków wiele narzuconych sobie samej, przez presję otoczenia, wymogów.
Ulżyło mi, że autorka proponuje w wychowaniu stosowanie wzmocnień pozytywnych. Do tej pory, gdzie nie zajrzałam, czytałam, jak źle jest używać kar (tu się zgadzam) i nagród (ciężko mi ich nie używać, ponieważ często są naturalną reakcją lub konsekwencją). Treść metoryczna przeplatana jest wieloma ćwiczeniami i przykładami. Ta książka to skarbnica myśli do zanotowania i praktykowania.
Podzielona jest na trzy części. W pierwszej zastanawiamy się jakim rodzicem chcemy być, jakie mamy wartości i jak utrzymać na nie kurs mimo trudnych uczuć i myśli. Identyfikacja i nazwanie własnych wartości nadaje naszym działaniom kierunek. W drugiej A. Żabicka proponuje nam sposoby wspierania dziecka w rozwoju kompetencji emocjonalnych, społecznych oraz jego samodzielności. Przedstawia również model elastycznego podejścia do wychowania i reguł. Trzecia część odnosi się do metod, które pomogą naszemu dziecku być najlepszą wersją siebie. W załączniku znajdziemy opisy przypadków wraz z propozycjami interwencji wg ACT (Terapia Akceptacji i Zaangażowania).
Autorka ukazuje, jak ważne jest kierowanie swojej uwagi na tu i teraz oraz kontaktowanie się ze swoimi wartościami. Nasz umysł ukształtował się w czasach prehistorycznych i choć nasze środowisko znacznie się zmieniło, nasze myśli wciąż lubią krążyć wokół: rozpamiętywania przeszłości, zamartwiania się o przyszłość oraz porównywania się z innymi. Również zauważenie własnych emocji i otwieranie się na nie, jest umiejętnością, która pomoże wyjść ze schematu działania na autopilocie w rodzicielstwie. Dopiero wtedy, będziemy w stanie kierować się przemyślanymi wartościami w wyborach, a nie podążać na impulsami. Coś cennego, co możemy dać swojemu dziecku to obecność. W książce znajdziemy kilka propozycji ćwiczeń, na trenowanie umiejętności bycia tu i teraz, kiedy mamy mało czasu.
Jeśli dziecko angażuje się w jakieś trudne zachowanie, to zazwyczaj po to, aby czegoś uniknąć lub pozyskać. Może też poszukiwać autostymulacji, które są wzmacniające same w sobie. Dawanie przykładu zachowań to podstawowa zasada nabywania nowych umiejętności. Dzieci naśladują również to, jak reagujemy na silne emocje, jak zwracamy się do innych i jak traktujemy siebie. W trzeciej części książki znajdziemy sześć strategii związanych z modelowaniem zachowań, zasadami, komunikacją, elastycznością, oczekiwaniami oraz nasyceniem dziecka akceptacją i uwagą w czasie zabawy – dzięki którym można zapobiec wielu problemom w relacji z potomstwem. Własna dojrzałość emocjonalna jest warunkiem wspierania dziecka w rozwijaniu kompetencji w tym obszarze. Modelując postawę gotowości na doświadczanie emocji, radząc sobie z własnymi trudnymi uczuciami w konfliktogennych sytuacjach oraz wzmacniając u dziecka umiejętność samoregulacji, możemy być dla niego wsparciem w nauce radzenia sobie z emocjami w konstruktywny sposób. W książce znajdziemy również kilka sposobów wspierania dziecka, które się boi, zamartwia lub denerwuje.
Bycie wiarygodnym rodzicem jest jedną z najlepszych inwestycji w wychowaniu dziecka. Dotrzymywanie obietnic daje mu poczucie bezpieczeństwa i sprawia, że obdarza nas zaufaniem. Jeśli chodzi o stosowanie nagród, najpierw warto spróbować metod zapobiegania powstawania problemowych zachowań oraz sposoby wzmacniania zachowań pozytywnych takie jak pochwały, docenienie, nasycenie dziecka pozytywną uwagą, podkreślanie korzystnych konsekwencji wyborów dziecka czy stosowanie umów słownych. Autorka dokładnie opisuje system gospodarki żetonowej do zbierania punktów na nagrody, z której korzystam w pracy od wielu lat. To metoda, dzięki której można odwrócić niekorzystne skutki sztywnych strategii wychowawczych i nieświadomego wzmacniania przez rodziców niewłaściwych zachowań. To również sposób na ułatwienie dziecku wykonywania trudnych ćwiczeń związanych np. z rehabilitacją.
Często narzucone przez społeczeństwo reguły i przekonania mogą nas ograniczać i powodować uczucie dyskomfortu. Warto nauczyć się je rozpoznawać i oddzielać od wartości, które wynikają z naszego rodzicielstwa. Przeczytajcie tę książkę i ułatwcie życie sobie i waszym dzieciom.
Komentarze
Prześlij komentarz